
Ik haat die luidruchtige motorrijders intens. Het zijn er zoveel, en ze zijn overal. Zo fijn als het tweede deel van de klim gisteren was, zo vervelend is het verkeer vandaag. Zwitserland voelt als een pretpark, een extreem duur pretpark.
De dag begint met een lange afdaling naar Andermatt, waar ik naar het westen afsla, richting de Furkapas. De Gotthard is zwaar aangetast door wegwerkzaamheden en hoogspanningsmasten; het dal naar de Furka is lieflijker, met groene velden en een stoomtrein die het plaatje afmaakt. Op een terras bestel ik koffie met een gevulde croissant. Mijn humeur slaat om als ik acht frank moet afrekenen. De ober vindt dat heel normaal, “want Zwitserland is een duur land”. Voor een uitgedroogde croissant en een klein kopje koffie.
De klim is mooi, met grandioze uitzichten, maar de drukte werkt op mijn zenuwen. Een strakblauwe dag is voor de Zwitsers blijkbaar de reden om massaal hun motoren en snelle auto’s uit de garage te halen. Hoeveel Lamborghini’s en Ferrari’s kunnen er in één land zijn? Koebellen begeleiden me, maar de motoren overstemmen ze.
Op de Furkapas, op 2.429 meter, zie ik de weg aan de ene kant het dal in kronkelen en aan de andere kant alweer omhoog. Vlakbij ligt de Rhônegletsjer. Ik betaal negen frank voor een wandelpad en een ijsgrot en parkeer mijn principes even.
Een flink deel van de gletsjer is ingepakt in witte doeken, alsof Christo hier aan het werk is geweest.
De doeken moeten het smelten vertragen. Terwijl ik door de ijsgrot loop, voelt het alsof ik een bouwplaats van de klimaatverandering bezoek.
Na een lange afdaling vol bochten kom ik bij het begin van de Rhône, die hier uit de gletsjer stroomt. In een restaurant bestel ik een extra grote portie schnitzel met patat en groente, voor 35 frank. Ik heb de energie nodig, en dan hoef ik vanavond niet naar een dorp.
Dan volgt de tweede klim van de dag, naar de Grimselpas op 2.164 meter. Hij is pittig door het verkeer en de harde tegenwind. Boven liggen een paar prachtige meren, maar de gure wind en de terrassen vol motorrijders houden me niet lang vast. De afdaling gaat door een ruig, verlaten landschap, alleen in het begin verstoord door de bouw van een nieuwe stuwdam. Daarna wordt het dal wilder en stiller. Ik vind een mooie plek voor de tent, en van de weg heb ik geen last, want die verdwijnt hier in een tunnel.

Deze verhalen schrijf ik zelf, onderweg, zonder advertenties en zonder sponsor. Vond je het de moeite waard? Dan mag je me trakteren op een koffie of een biertje.
Jeroen
Foto’s uit Zwitserland
Meer foto’s uit Zwitserland ›




De route
Fietsroute · 56 km · 1.336 hoogtemeters. Het GPX-bestand hieronder bevat de volledige, navigeerbare route.
Zeventien passen naar de zee, nu in Zwitserland. Bekijk de hele route ›
GPX-route downloaden
Wil je deze route zelf volgen? Download het GPX-bestand voor je navigatie-app of gps-toestel.
Download de GPX-route (€2,50)Veilig betalen via iDEAL (Mollie). Direct downloaden na betaling.
De hele reis als GPX
Zeventien passen naar de zee: 24 fietsdagen, 1.756 km, met een track per dag. Bekijk de route
Veilig betalen via iDEAL (Mollie). Direct downloaden na betaling.
Hele reis (€7,50)Verder in de serie
Naar het reisoverzicht ›
‹ Vorige aflevering13. Over de kinderkopjes van de Tremola
Volgende aflevering ›15. Langs de Brienzersee naar een weide boven het SimmentalSpring naar een andere aflevering
- 11. Langs het Comomeer, met een stop bij elke bocht
- 12. Ferrari’s op het dak en een grindplas bij Preonzo
- 13. Over de kinderkopjes van de Tremola
- 14. Furka, Grimsel en een gletsjer onder dekens
- 15. Langs de Brienzersee naar een weide boven het Simmental
- 16. Over de Col du Pillon naar een avond in Martigny
- 17. Een werkdag in Martigny
- Alle 25 afleveringen ›
Spring naar een andere reis
- Over land naar Singapore 2005–2006
- Roadtrip door Australië 2006
- Terug door Zuidoost-Azië 2006–2007
- Fietsreis van Praag naar de Kaukasus 2010
- Roadtrip door Marokko 2012
- Roadtrip door Slowakije en Moravië 2012
- Aan de zonkant van La Palma 2013
- Fietsreis door Nieuw-Zeeland 2015–2016
- Op geitenpaden door Kaapverdië 2018
- Over land naar het oosten 2018
- De lus door Oost-Duitsland 2021
- Zeventien passen naar de zee 2021
- Rode rotsen en groene poelen 2021
- Fietsreis door Zuid-Marokko 2024
- Fietsreis door Senegambia 2025–2026
- Fietsreis door zuidelijk Afrika 2026
- Drie gebergten van Bulgarije 2026
- Over de St Paul Trail naar Eğirdir 2026
- Alle reizen op een rij ›
Eens per maand in je inbox
Waar ik onderweg was, wat er nieuw is op de site en één verhaal uit het archief. Geen reclame, afmelden kan altijd.
Zonder advertenties
Deze website draait zonder advertenties en zonder sponsor. Vind je de verhalen en gidsen de moeite waard, trakteer me dan op een koffie of een biertje.
Jeroen