
Wakker worden in onze veel te grote, fel groene kamer is een aanval op de zintuigen: muren, plafond, alles groen, met schilderijen aan de wand en een schildering op het plafond. In de ontbijtzaal staat de televisie aan. Het is 65 jaar geleden dat Duitsland zich overgaf, en op het Rode Plein vinden de Russen een enorm militair vertoon nodig: soldaten, tanks, raketten, helikopters, het hele arsenaal. Merkel kletst met Poetin, de Chinese president heeft een goede tijd met Medvedev, vertegenwoordigers van andere landen ontbreken. Wat hier precies gaande is, blijft een vraag die boven de eieren blijft hangen.
Veel klei, weinig druif
We stappen op en volgen een deel van de wijnroute, die ons meer modder en klei oplevert dan druiven. Sterker nog, de klei is van betere kwaliteit dan de wijn ooit kan zijn. Op de onverharde paden rijden we ons compleet vast. We houden het verder maar op verharde wegen. Tot Ždánice is er weinig te beleven; het is zondag, dus er is nog iets minder dan anders. Daarna wordt het landschap plotseling aantrekkelijker.
De klei is van betere kwaliteit dan de wijn ooit kan zijn.
In het heuvelland liggen dorpen met rode dakpannen en nette tuinen, grote koolzaadvelden tegen de hellingen, daartussen het lichte paars van geurende seringen. Hier staan niet de fruitbomen maar de kastanjes in bloei.
Kamperen aan de bosrand
Net buiten Jesov komen we op een camping voor 110 KC, aan de bosrand op een heuvel. De vogels fluiten, de krekels sjirpen, in de verte kwaken kikkers en ergens loopt een pauw die af en toe schreeuwt. Met een paar biertjes uit de kroeg en een kampvuur naast de tent is het leven goed. Hierom wilden we met de fiets op reis: de hele dag buiten, de geluiden van de natuur om je heen. We zijn de enige kampeerders, op een Tsjechische familie in een chalet na. De vader is gefascineerd door onze Rohloff-naaf, maar spreekt geen woord over de grens; zijn dochter wordt erbij gehaald voor de Duitse vertaling. Wat sinds gisteren opvalt: onze benen en longen zijn sterker geworden. Een helling van 12 procent is nog steeds niet leuk, maar we halen hem zonder pijn en zonder naar adem te happen.

Deze verhalen schrijf ik zelf, onderweg, zonder advertenties en zonder sponsor. Vond je het de moeite waard? Dan mag je me trakteren op een koffie of een biertje.
Jeroen
Waar deze dag ligt
Fietsreis van Praag naar de Kaukasus, nu in Tsjechië. Bekijk de hele route ›
Verder in de serie
Naar het reisoverzicht ›
‹ Vorige aflevering8. Dwars door Brno over een vrijliggend fietspad
Volgende aflevering ›10. Rustdag bij Jesov: een koekoek, een ezel en de paradox van schuldenSpring naar een andere aflevering
- 6. Het houten Hlinsko, na dertig kilometer in de wind
- 7. Kasteel Pernštejn en het dal naar Tišnov
- 8. Dwars door Brno over een vrijliggend fietspad
- 9. De wijnroute die alleen klei opleverde
- 10. Rustdag bij Jesov: een koekoek, een ezel en de paradox van schulden
- 11. Een korte dag naar Uherské Hradiště
- 12. De Witte Karpaten in, en een chalet dat naar Borneo ruikt
- Alle 105 afleveringen ›
Spring naar een andere reis
- Over land naar Singapore 2005–2006
- Roadtrip door Australië 2006
- Terug door Zuidoost-Azië 2006–2007
- Fietsreis van Praag naar de Kaukasus 2010
- Fietsreis door Nieuw-Zeeland 2015–2016
- Over land naar het oosten 2018
- Fietsreis door Zuid-Marokko 2024
- Fietsreis door Senegambia 2025–2026
- Fietsreis door zuidelijk Afrika 2026
- Te voet door Bulgarije 2026
- Te voet door Turkije 2026
- Alle reizen op een rij ›
Nieuwe verhalen in je mail
Eén bericht bij elke nieuwe aflevering, verder niets.
Zonder advertenties
Ik schrijf en fotografeer alles zelf. Vind je het de moeite waard, trakteer me dan op een koffie of een biertje.
Jeroen