M’Hamid El Ghizlane ligt op wat geografen vaak “het einde van de wereld” noemen. Hier, waar de asfaltweg N9 abrupt ophoudt en de onmetelijke zandvlaktes van de Iriqui beginnen, was de oase eeuwenlang een logistiek meesterwerk van de natuur. Het was de laatste plek waar karavanen hun watervoorraden konden aanvullen voordat zij de maandenlange tocht naar Timboektoe aanvaardden. Vandaag de dag is die strategische waarde echter veranderd in een existentiële crisis. De oase wordt niet alleen van buitenaf bedreigd door oprukkend zand, maar ook van binnenuit door een verstoring van het hydrologische evenwicht.
De afgesneden levensader
De neergang van M’Hamid is onlosmakelijk verbonden met de bouw van de Mansour Eddahbi-dam bij Ouarzazate in 1972. Deze dam was een nationaal prestigeproject, bedoeld om elektriciteit op te wekken en drinkwater te garanderen voor de groeiende steden in het noorden. Voor de dorpen stroomafwaarts betekende dit echter een doodvonnis voor de Draa-rivier. Waar de rivier voorheen regelmatig buiten haar oevers trad en de grondwatervoorraden in de oases op peil hield, is de bedding nu een droge stofweg geworden. Zonder deze natuurlijke infiltratie zakt de waterspiegel onverbiddelijk. De daling van 12 naar 19 meter waar boer Bachir over spreekt, is kritiek; het betekent dat de dadelpalmen, die hun wortels diep in de aarde moeten slaan om te overleven, de vochtige laag simpelweg niet meer kunnen bereiken en langzaam van onderaf uitdrogen.
De paradox van de zonnepomp
Een moderne, onvoorziene factor in dit drama is de opkomst van goedkope zonne-energie. Op het eerste gezicht lijkt het een zegen: boeren kunnen zonder dure dieselbrandstof hun putten leeppompen. Dit heeft echter geleid tot wat hydrologen de “Solar Pump Paradox” noemen. Omdat de variabele kosten voor het oppompen van water nu nagenoeg nul zijn, is de economische rem op het waterverbruik verdwenen. In plaats van spaarzame druppelirrigatie te gebruiken, zetten veel boeren hun land “blank”, een methode waarbij enorme hoeveelheden water verloren gaan door de extreme verdamping in de Sahara-zon. Doordat er geen centrale controle is op de duizenden illegale putten, wordt de eeuwenoude watervoorraad onder de oase in een tempo opgebruikt dat de natuur nooit kan bijhouden.
Een gemeenschap in transitie
De gevolgen voor de sociale structuur van M’Hamid zijn ingrijpend. De landbouw, die duizenden jaren de basis vormde van de lokale economie, is niet langer levensvatbaar. Dit drijft een wig tussen de generaties. De ouderen, die hun lot vaak in handen van God leggen, blijven achter in een krimpende gemeenschap, terwijl de jongeren massaal wegtrekken naar Agadir of Casablanca. De reportage over Halim Sbai laat zien hoe cultuur nu de enige overgebleven logistiek is om de dorpsstructuur te redden. In een regio die letterlijk verpulvert tot zand, probeert hij via onderwijs een nieuwe generatie bewust te maken van het belang van elke druppel. De strijd in M’Hamid gaat allang niet meer over het winnen van land op de woestijn, maar over het voorkomen dat de geschiedenis van de oase volledig wordt uitgewist door de meedogenloze wetten van een veranderend klimaat.