
Bulgarije is bijna 111.000 vierkante kilometer groot, ruim tweeënhalf keer Nederland, en het reliëf is verdeeld in banden die van west naar oost lopen. In het noorden de vlakte langs de Donau, daaronder het Balkangebergte, dan een strook van dalen en vlakten, en in het zuidwesten het hooggebergte van Rila en Pirin met de Rodopen ertegenaan. De gemiddelde hoogte is 470 meter. Ongeveer een derde van het land ligt lager dan tweehonderd meter, en maar tweeënhalf procent hoger dan 1.600.
De Donauvlakte en het Balkangebergte
De Donauvlakte beslaat bijna een derde van het land en ligt gemiddeld op 178 meter. Het is open akkerland met graan en zonnebloemen. Bulgarije hoort met Roemenië en Hongarije bij de grootste zonnebloemtelers van de Europese Unie, en in 2022 was het de grootste. De Donau zelf vormt de grens met Roemenië.
Ten zuiden daarvan loopt het Balkangebergte, in het Bulgaars Stara Planina, het Oude Gebergte. Het is ruim 550 kilometer lang, van de Servische grens tot de Zwarte Zee, en de hoogste top is de Botev met 2.376 meter. Het gebergte gaf zijn naam aan het hele schiereiland. Over de kam loopt de wandelroute Kom-Emine, van de Servische grens tot een kaap aan zee.
Rozen, lavendel en de Thracische vlakte
Aan de zuidkant van het Balkangebergte liggen de dalen van Karlovo en Kazanlak, samen het Rozendal. Daar worden in mei en juni de bloemen geplukt voor rozenolie, een product waarvoor Bulgarije wereldwijd bekend is. Daarnaast is lavendel in opkomst: in 2021 stond er 21.000 hectare, en volgens het landbouwministerie hoort Bulgarije bij de grootste producenten van lavendelolie ter wereld.
Verder naar het zuiden ligt de Thracische vlakte langs de Maritsa, de rivier die in de Rila ontspringt en waarvan 321 van de 480 kilometer in Bulgarije liggen. Hier liggen Plovdiv en de wijngaarden van de Mavrud-druif.
Het hooggebergte in het zuidwesten
De hoogste bergen van het land liggen tussen Sofia en de Griekse grens. De Rila, met de Musala op 2.925 meter, en het Pirin, met de Vihren op 2.914 meter, bestaan grotendeels uit graniet en, in het noordelijk Pirin, uit marmer. Ze zijn door gletsjers gevormd en liggen vol meren; meer daarover in Rila en Pirin. Ertussen en eromheen snijden twee rivieren naar het zuiden: de Struma, met de weg naar Griekenland in haar dal, en de Mesta, aan de oostkant van het Pirin.
Ten oosten daarvan liggen de Rodopen, een gebergte van bijna 15.000 vierkante kilometer waarvan ruim vier vijfde in Bulgarije ligt. Ze zijn lager en ronder, met de Golyam Perelik op 2.191 meter als hoogste top, maar groter van oppervlak en met uitgestrekte bossen. Op een aantal plaatsen zit onder het bos kalksteen, en daarin hebben rivieren kloven en grotten uitgesleten, zoals bij Trigrad.
De kust en het noordoosten
De Bulgaarse Zwarte Zeekust is ongeveer 378 kilometer lang, met badplaatsen rond Varna en Burgas. In het uiterste zuidoosten ligt het heuvelland van de Strandzha, met 1.161 vierkante kilometer het grootste beschermde natuurgebied van het land. In het noordoosten, in de Dobrudzha, is het plat, winderig en droog: aan de kust valt ongeveer 450 millimeter regen per jaar, het minst van heel Bulgarije.
Een derde van het land is bos, iets meer dan de helft landbouwgrond.
Bij berghut Maljovica, op 2.050 meter, houdt het sparrenbos op en begint laag struikgewas met bosbessen.

Deze gids houd ik zelf bij, zonder advertenties en zonder sponsor. Heeft hij je geholpen? Dan mag je me trakteren op een koffie of een biertje.
Jeroen
Plan je reis
- Overnachten in Bulgarije: vergelijk accommodaties ›
- Trein-, bus- en vliegtickets in Europa: vergelijk op Omio ›
- Activiteiten en excursies in Bulgarije: bekijk op GetYourGuide ›
Sommige links op deze pagina zijn partnerlinks: boek of koop je via zo’n link, dan verdient Bestemmingonbekend een kleine commissie. Jij betaalt niets extra.
Verder in de reisgids Bulgarije
Alle gidsartikelen ›Introductie en plaatsen
Achtergrond
Eens per maand in je inbox
Waar ik onderweg was, wat er nieuw is op de site en één verhaal uit het archief. Geen reclame, afmelden kan altijd.
Zonder advertenties
Deze website draait zonder advertenties en zonder sponsor. Vind je de verhalen en gidsen de moeite waard, trakteer me dan op een koffie of een biertje.
Jeroen