
Ons hotel staat in het nieuwe, door de communisten aangelegde deel van de stad. Naar het oude centrum lopen we over de brug over de vijftig meter diepe kloof; het historische hart ligt op een schiereiland in een scherpe bocht van de Smotrytsj. Veel straten en gebouwen zijn dringend aan onderhoud toe.
Een kasteel om in te dwalen
Indrukwekkend is het kasteel in het verlengde van de oude stad. Anders dan in Khotyn mag je hier, na betaling van twintig hryvnia, een paar euro, vrij rondlopen: over de kantelen, de torens op, door lange donkere gangen. Een betere kasteelervaring is nauwelijks denkbaar, al hebben een handvol schoolklassen hier de tijd van hun leven. Onderlangs de oude stad voert een mooie wandeling door de kloof, met steile rotswanden, het onneembare kasteel erboven, watervallen en ruïnes. In de oude stad staat een losse kerktoren: de Ottomanen voorzagen de kerk in de zeventiende eeuw van een minaret, en toen de stad in 1699 terugging naar de Polen, bleef die staan, later bekroond met een ruim drie meter hoog Mariabeeld.
Na betaling van twintig hryvnia mag je hier vrij rondlopen: over de kantelen, de torens op, door lange donkere gangen.
Een getto in de kloof
De Duitsers hadden de strategische ligging ook in de gaten. Ze maakten van het oude centrum een Joods getto, waaruit ontsnappen zonder in de kloof te pletter te vallen vrijwel onmogelijk was. In augustus 1941 leidde dat tot een van de eerste en grootste massamoorden van de nazivervolging: in twee dagen werden hier ongeveer 23.600 Joden vermoord. Toen het Rode Leger de stad uiteindelijk bevrijdde, lag meer dan zeventig procent in puin. Er is sindsdien veel hersteld, en in de oude stad worden weer panden in oude stijl opgetrokken, maar het gaat langzaam, en het einde is nog niet in zicht.
Waar deze dag ligt
Fietsreis van Praag naar de Kaukasus, nu in Oekraïne. Bekijk de hele route ›
Verder in de serie
Naar het reisoverzicht ›
‹ Vorige aflevering38. Intermezzo: handen schudden, in de rij staan en de honden van Oekraïne
Volgende aflevering ›40. Over de zwarte aarde naar Murovani KurylivtsiSpring naar een andere aflevering
- 36. Chernivtsi, een Habsburgse stad aan de rand van de Karpaten
- 37. Klaprozen en het kasteel van Khotyn
- 38. Intermezzo: handen schudden, in de rij staan en de honden van Oekraïne
- 39. Kamianets-Podilskyi: een kasteel op een eiland, en een getto in de kloof
- 40. Over de zwarte aarde naar Murovani Kurylivtsi
- 41. Bij Irina en Victor vandaan, de hitte in naar Tomashpil
- 42. Naar Bershad: hoe oostelijker, hoe vriendelijker
- Alle 105 afleveringen ›
Nieuwe verhalen in je mail
Eén bericht bij elke nieuwe aflevering, verder niets.
Waardeer je dit blog?
Een kleine bijdrage helpt om de verhalen te blijven schrijven.