Praktische informatie over Turkije

0 comments

Turkije is goed bereikbaar en relatief eenvoudig te bereizen, maar de afstanden zijn groot. Het land is bijna twintig keer zo groot als Nederland, en wie meer wil zien dan één regio moet rekening houden met lange busritten of binnenlandse vluchten.

Inreizen en visum

Nederlandse reizigers hebben sinds maart 2020 geen visum meer nodig voor een toeristisch verblijf. Met een Nederlands paspoort of identiteitskaart mag je tot 90 dagen binnen een periode van 180 dagen in Turkije blijven. Het reisdocument moet bij aankomst nog minstens 150 dagen geldig zijn. Wie langer wil blijven, wil werken of studeren, heeft wel een verblijfsvergunning nodig.

Tot enkele jaren geleden moest een visum bij aankomst worden gekocht, vaak letterlijk contant aan de grens. Wie oudere reisverslagen leest, komt die plastic-zak-bureaucratie nog tegen; ze is verdwenen.

Taal

De voertaal is Turks, geschreven in het Latijnse alfabet sinds de hervorming van 1928. Engels wordt gesproken in toeristische gebieden en in de grote steden, maar daarbuiten is het schaars. Duits is onverwacht nuttig: door decennia van arbeidsmigratie naar Duitsland en Nederland is er bijna overal wel iemand die een van beide talen spreekt. Een paar woorden Turks, vooral teşekkür ederim (dank u wel) en merhaba (hallo), worden gewaardeerd.

Veiligheid en gezondheid

Het westen, het noorden en de centrale regio’s van Turkije gelden als veilig voor reizigers. Voor het uiterste zuidoosten, langs de grens met Syrië en Irak, geldt al jaren een aangescherpt reisadvies; raadpleeg vóór vertrek het actuele advies van het ministerie van Buitenlandse Zaken.

Leidingwater is in veel regio’s niet zonder meer drinkbaar; flessenwater is overal goedkoop verkrijgbaar. De medische voorzieningen in de steden zijn goed. Een reisverzekering met dekking voor medische kosten is aan te raden.

Verkeer en bereikbaarheid

Het wegverkeer is druk en de rijstijl direct. De infrastructuur wordt al jaren op grote schaal vernieuwd, met nieuwe snelwegen en tunnels, wat reizen sneller maakt maar voor fietsers en voetgangers juist onaangenamer. Goede papieren wegenkaarten zijn schaars, en digitale kaarten werken niet altijd betrouwbaar.

Beste reistijd

Het voorjaar (april tot juni) en het najaar (september tot oktober) zijn voor het grootste deel van het land de prettigste perioden. De zomer is heet in het binnenland en aan de zuidkust, terwijl de Zwarte Zee-kust dan juist op zijn groenst en aangenaamst is, zij het met kans op regen. De winter is streng op het Anatolische plateau en in het oosten, waar sneeuw maandenlang blijft liggen.

Turkije voelt als één land, maar de afstand van Istanbul tot de oostgrens is groter dan die van Amsterdam tot Rome: wie alles wil zien, plant verkeerd.

Laat een bericht achter


Meer inspiratie