We hebben een lijst boodschappen voor onze laatste dagen in Hanoi. Voor de kapper lopen we naar de kappersstraat; de eerste vraagt 70.000 dong, maar mijn haar is verre van professioneel, dus een behendige kapper verderop doet het voor 20.000 dong (ca. €1). Een nieuwe telefoonoplader kost in de elektronicastraat 30.000 dong. Op straat lopen schoolkinderen in uniform met rode das, en op de scooters past een heel gezin van vier. Oversteken doe je door rustig door te lopen en juist niet te veel op te letten. Tussendoor zitten we op plastic krukjes met een vers mangosapje, knetergezond en bijna gratis.
Socialisme en afscheid
Om vier uur beginnen de luidsprekers op straat onverstaanbare boodschappen te schallen. Vietnam is formeel socialistisch, maar in de praktijk merk je daar weinig van, minder dan in China: er zijn rode vlaggen en propaganda, maar vooral wordt er gehandeld, vrijer zelfs dan thuis. Wat opvalt is het grote aantal monumenten en herdenkingen rond de oorlog en de onafhankelijkheid.
Een deel van die herdenking is heel concreet: overal zijn inzamelingen voor de slachtoffers van Agent Orange, het ontbladeringsmiddel dat in de oorlog over Vietnam en Laos werd uitgesproeid. Samen met de vele niet-ontplofte bommen eist het nog altijd slachtoffers; op plekken is het grondwater vervuild en worden kinderen met afwijkingen geboren.
We gaan uit elkaar op het hoogtepunt, met wederzijds respect en een goede herinnering aan Vietnam.
Het is onze laatste avond samen. Morgen vliegen wij naar Laos, Jennifer neemt de nachttrein naar het zuiden, Phil en Yan vertrekken op de motor, en Carmen en Daniël vliegen terug naar Duitsland. Bijna een maand reisden we met z’n vijven, en dat we juist nu uit elkaar gaan, maakt het afscheid scherp. Wie weet komen we elkaar nog eens tegen.

Deze verhalen schrijf ik zelf, onderweg, zonder advertenties en zonder sponsor. Vond je het de moeite waard? Dan mag je me trakteren op een koffie of een biertje.
Jeroen
Waar deze dag ligt
Over land naar Singapore, nu in Vietnam. Bekijk de hele route ›
Verder in de serie
Naar het reisoverzicht ›Spring naar een andere aflevering
- 90. Grotten met oorlogsschilderingen, en terug naar Cat Ba
- 91. De laatste luie dag op Cat Ba
- 92. De haven vol toeristen die we nooit zagen
- 93. Afscheid in Hanoi
- 94. Voor het eerst het vliegtuig in, naar Vientiane
- 95. Vientiane: een dorp met een hoofdstadfunctie
- 96. Langs de Mekong naar het zuiden
- Alle 152 afleveringen ›
Spring naar een andere reis
- Over land naar Singapore 2005–2006
- Roadtrip door Australië 2006
- Terug door Zuidoost-Azië 2006–2007
- Fietsreis van Praag naar de Kaukasus 2010
- Fietsreis door Nieuw-Zeeland 2015–2016
- Over land naar het oosten 2018
- Fietsreis door Zuid-Marokko 2024
- Fietsreis door Senegambia 2025–2026
- Fietsreis door zuidelijk Afrika 2026
- Te voet door Bulgarije 2026
- Te voet door Turkije 2026
- Alle reizen op een rij ›
Nieuwe verhalen in je mail
Eén bericht bij elke nieuwe aflevering, verder niets.
Zonder advertenties
Ik schrijf en fotografeer alles zelf. Vind je het de moeite waard, trakteer me dan op een koffie of een biertje.
Jeroen