De ochtend is ongelooflijk mooi. Na een nacht regen hing er eerst een dichte mist, waardoor je niet verder dan een paar meter kon kijken, en heel langzaam trekt die op. De silhouetten van de bergen en de bomen worden zichtbaar in grijswaarden, tussen de mist verschijnt de toren van Kvavlo, en de zon komt precies midden op een bergkam op, met het felle licht door de mist getemperd. Duizenden spinnenwebben op de hellingen lichten op.
De zon komt precies midden op een bergkam op, en het felle licht wordt door de mist getemperd.
Floor loopt het eerste stuk mee tot de kloof met de woest stromende rivier en het uitzicht op de torens van Dartlo, en daarna klim ik alleen verder, hoger dan Kvavlo en hoger dan de khati, de pre-christelijke altaren die hier nog voor offers worden gebruikt en waar vrouwen niet bij mogen; de orthodoxe kerk heeft op Tusheti nooit grip gekregen, de enige kerk is de ruïne in Dartlo. Langs de bergkam, op ruime afstand van de schapenkuddes met hun Kaukasische honden, glijden gieren en arenden op mijn hoogte voorbij. Het loopt lichter dan in Ushguli, want er staan weinig bloemen en het gras is kort gegraasd. Vanaf de top van 2.895 meter kijk ik door twee steile dalen naar beneden, en op zo’n 3.200 meter vind ik het mooi geweest; ik zou door kunnen tot de vierduizenders die de grens met Rusland markeren, met rechts de gletsjers die de stroompjes voeden.
De storm komt op uit het dal, dus ik daal zo snel mogelijk af, achter een herder aan die zijn kudde naar het andere dal verplaatst. Het gras is doorweekt en ik ga steevast onderuit, maar onze kleren zijn allang waterdicht, en in een kleine twee uur ben ik terug in Dartlo, waar Kato hete soep en vodka klaar heeft staan. ’s Avonds wordt het feest: we eten khinkali, dumplings gevuld met aardappel, kaas en boter, die door de vrouwen en buren worden gevouwen en drie minuten boven het open vuur worden gekookt. We eten met de hele familie, met de hand, en de glazen worden bijgevuld met chacha. Kato vraagt of we kinderen hebben; nee, en als we uitleggen waarom, blijkt ze het te begrijpen.
In deze serie: Fietsreis 2010
- 94. Mijn verjaardag, en de weg naar Dartlo
- 95. Hoe in Tusheti kaas wordt gemaakt
- 96. Een hoge klim en khinkali in Dartlo
- 97. Terug over de Abano-pas naar Telavi
- 98. De kloosters en wijngaarden van Kachetië
Zelf deze route gereden, of plannen in die richting? Ik lees en beantwoord alles.
Laat een reactie achter ›Mooi verhaal? ☕ Trakteer me op een koffie.